Lumine liblikavaatlus

Eelmisel nädalavahetusel maha sadanud lumi muutis maapinna mõneks päevaks valgeks. Peale suusatajate olid õnnelikud ka putukahuvilised, sest said võimaluse uhkeks liblikavaatluseks. Lugesite õigesti, just liblikavaatluseks. Lendavate tiivuliste ilmumiseni läheb veel veidi aega, kuid talvitunud liblikaröövikud kasutasid võimalust soojade päikesekiirte all end soojendada.

Niipea, kui temperatuur tõuseb nullist kõrgemale, hakkavad talvitunud putukad liikuma. Neil pole vahet, kas maapinnal on veel lund või ootab ees must maa. Nemad liiguvad ringi ikka. Lumi on vajalik abivahend inimesest putukasõbrale.

PÄIKESEVALGUS ON ELU VALGUS: Kevadised päikesekiired aitavad röövikul karvadesse kogunenud seeneeoseid tappa. Kui talv on soe ja vihmane, hukkuvad paljud röövikud just seenhaiguste tõttu. (Urmas Tartes)

Kidaöölane kihutabpuulatvadesse

Harilik kidaöölane näeb kaugemalt vaadates välja nagu tüse männiokas. Puudelt tilkuvad veepiisad jäävad siledale kehale kinni. Kaugelt vaadates näib, nagu oleks keegi rööviku seljale kuppe pannud.

Lumel pole röövikutel midagi süüa. Samas on kidaöölase varasel väljaronimisel selge söömamõte. Tema toitub puhkevate puude pungadest ja noortest lehtedest. Sulavalt lumelt puude otsa ronides saab ta krõmpsutada kõige värskemaid puhkevaid lehehakatisi.

Karuslane ja kedrik võtavad päikesevanni

Kevadkaruslane on lumeliblikatest kõige tavalisem. Ilusate ilmadega võib pruunikarvalisi pintslikesi kohata lausa kümnete kaupa. Rohukedrik seevastu on üks ilusamaid lumeröövikuid. Tema keha on kaunis kahvatukollane ja hallikassinine. Nemad söövad mitmesuguseid rohttaimi. Seega on nende küpsussöömani veidi aega. Miks siis nemad lumele ronivad? Arvatakse, et röövikute keha katvad karvad on heaks kasvukohaks erisugustele seentele. Eriti soojadel talvedel tunnevad seened ennast karvades mugavalt. Kevadine päike oma ultraviolettkiirgusega on kui desinfitseeriv haiglalambike, mis ohtlikud seeneeosed tapab.

Veel veidi kannatust ja varsti näeme õhus juba esimesi tiivulisi liblikaid.

 

Autor: Urmas Tartes

Allikas: http://www.ohtuleht.ee/271174/lumine-liblikavaatlus