Liblikaaia villa­ paradiisiaed maa peal

Kui tahate külastada maapealset paradiisiaeda, siis tuleb külastada Võru vallas Umbsaare külas asuvat Liblikaaia Villat. Vapustav elamus on garanteeritud.

Kui Liane (42) ja Kaido (46) Mäesalu neli aastat tagasi kohtusid ja Kaido esivanemate talu maadele ühist kodu rajama hakkasid, siis esimene asi, mida nad märkasid, olid liblikad. Kui tavaliselt on näha vaid kollaseid ja kirjusid liblikaid ehk lapsu- ja koerliblikaid, siis Umbsaares tuvastas isegi kogenematu silm neid märksa rohkem- eri värvides ja suurustes. Ühendust võeti Eesti tuntud liblika-uurija Urmas Tartesega, kes oli sellest paigast vaimustuses, väites, et aiast leiab vähemalt 70 päevaliblika liiki. Olgu lisatud, et kokku on Eestis üle 2300 liblikaliigi, kellest ainult 116 on päevaliblikad, seega on ööelu liblikatel veelgi huvitavam. Mäesalude 36 ha kinnistul on palju pajuvõsa ja nõgeseid, mis on liblikate elutegevuseks hädavajalikud. Keskkond on seal puhas, ümberringi mets, põllu peal väetisi ega mürke ei kasutata, see kõik kokku on liblikatele ideaalne pesitsuskoht.

Inglid paradiisis- Liane ja Kaido Mäesalu
Inglid paradiisis- Liane ja Kaido Mäesalu

Liblikaaia rajamise heureka-efekt saabus siis, kui Liane oli möödunud aasta kevadel Räpina aianduskooli õppurina aianduspraktikal Šveitsis ja seal sääraseid asju märkas. Selgus, et Eestis liblikate teemaparki pole, kuigi liblikaid on siin rohkem kui mujal Põhja-Euroopas. Siis sündiski idee pakkuda liblikaid teistelegi vaatamiseks. Parasjagu oli Kaido lõpetanud töö Suwemis ning end töötuna arvele võtnud, sama tegi peale kooli lõpetamist ka Liane. Nõnda seadsid nad sammud töötukassasse, tegid äriplaani, said toetuse ja võisid alustada. Liane ja Kaido on töötukassa võimalustest suures vaimustuses. Kaidot, kel varasemast paarikümne aastane ettevõtluse kogemus, ei tahetud küll ettevõtluskoolitusele lasta, mistõttu seal käis Liane, aga muus osas sai ta töötukassa pakutavas kaasa lüüa. „Minge ja kirjutage töötukassale üks äriplaan, mis raha saab,” ütleb Kaido nüüd tagantjärele tarkusena. Nagu arvata võib, polnud see üldse lihtne, aga mõlema visadus viis lõpuks sihile.

Liblikaaia puhul oli töötukassast raha saamine seda keerulisem, et enamus taotlejaid olid kas küünetehnikud, juuksurid või autoremondilukksepad. Neil oli vaja alustamiseks seadmeid ja pärast nende soetamist võis töö alata. Liblikaaia puhul tuleb raha enne kõvasti sisse panna, kui midagi üldse tagasi tulema hakkab. See, et töötukassa toetust taotlevad kaks inimest korraga, oli samuti päris uus asi. Ettevõtluskoolitusel osales kümmekond inimest ja seal oli üldine suhtumine, et liblikaaed küll raha ei saa, kuna idee tundus liiga utoopiline. Kuid läks vastupidiselt ja Liblikaaia projekt sai Töötukassa positiivse otsuse ja seda kaks korda 4474 euro ulatuses. Lisaks veel tasuta koolitused, näiteks võttis Liane raamatupidamiskursuse. Lõppkokkuvõttes tunnistavad nii Kaido kui Liane, et töötukassast tugi alustavale ettevõttele on väga oluline.

Nüüd on juba kolm kuud liblikaaeda rajatud. Praegu keskenduvad Liane ja Kaido aia kujundamisele ning müügitööle. Valminud on lehekülg sotsiaalmeedias, mida pidevalt uuendatakse, samuti neljakeelne koduleht liblikaaed.ee, kus asuvas blogist saab lugeda Liblikaaia tegemistest ja toimetamistest. Villas on ööbinud esimesed külalised nii Eestist kui välismaalt, seal toimusid Suwemi töötajate suvepäevad. Praegu majutatakse külalisi elumajas, aga tulevikus on plaanis külalistele oma maja, samuti suurem parkla.

Liblikaaed ning rajatav lilleaed on nii ilusad, et seal saab vabalt abielusid registreerida või siis pulma jaoks pilte teha. Liblikate uurimiseks on rajatud mitu matkarada. Liblikate põhiline tegevusperiood on suvel. Esimesi päevaliblikaid võib kohata juba märtsi lõpus, kõige rohkem erinevaid liblikaliike on näha juunis ja juulis ning õpetavad liblikad lendamise septembris. Liblikaaed on ideaalne koht lastele loodusteemaliste koolituste korraldamiseks. Tõsisematele huvilistele saab giidiks kaasa kutsuda liblikateadlase Urmas Tartese.